Portugalia: zdominowany przez partie lewicowo-liberalne parlament znowu zajmie się legalizacją eutanazji
mz (KAI/DN/SP) / Lizbona
Adobe.Stock.pl
Pomimo zawetowania w kwietniu przez prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousy ustawy legalizującej eutanazję, parlament Portugalii, zdominowany przez partie lewicowo-liberalne, podejmie kolejną próbą przyjęcia nowych przepisów. Jak poinformowała deputowana rządzącej krajem Partii Socjalistycznej (PS) Maria da Luz, ponowne głosowanie ustawy odbędzie podczas sesji parlamentu 12 maja.
Piątą od 2017 r. próbę przyjęcia ustawy krytycznie ocenili członkowie organizacji obrony życia oraz portugalscy biskupi. Wskazali oni na upór sił lewicowo-liberalnych w forsowaniu legalizacji eutanazji, pomimo negatywnych decyzji Trybunału Konstytucyjnego oraz prezydenta.
Dwukrotnie Trybunał Konstytucyjny odrzucał ustawę, uznając ją za niezgodną z ustawą zasadniczą. Dwa razy też zawetował ją szef państwa. Ostatni raz prezydent Marcelo Rebelo de Sousa zrobił to 19 kwietnia br.
Przyjęta 31 marca 2023 r. ustawa depenalizująca eutanazję i legalizującą ją w Portugalii przewidywała, że osoba, która zostanie dopuszczona do tzw. śmierci wspomaganej będzie musiała przejść rozmowy z komisją lekarską, zaś ta – twierdzić u pacjenta cierpienie o dużym stopniu intensywności.
Kard. Collins: eutanazja kształtuje mentalność, skłania do samobójstw
RV / Toronto (KAI)
Fotolia.com/ Steve
Praktykowana w Kanadzie eutanazja ma silny wpływ na mentalność mieszkańców tego kraju. Umacnia ich w przekonaniu, że człowiek ma wartość tylko wtedy, gdy jest w pełni sił i gdy wszystko mu się wiedzie – uważa kard. Thomas Collins.
Straż pożarna: 2200 interwencji w związku z burzami
2025-07-08 07:30
PAP
PAP/Darek Delmanowicz
W związku z przechodzącym przez Polskę frontem atmosferycznym PSP odnotowała 2200 interwencji związanych głównie z usuwaniem skutków intensywnych opadów, lokalnych podtopień i silnego wiatru - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.
W imię władzy – jak brudna kampania miała zatrzymać Karola Nawrockiego
2025-07-08 20:47
Samuel Pereira
Materiały własne autora
Samuel Pereira
W polskiej polityce widzieliśmy już wiele. Emocje, ostre starcia, manipulacje, a nawet oszczerstwa – to wszystko zdarzało się wcześniej. Ale kampania prezydencka 2025 roku wyznaczyła nowe „standardy”. Bo to już nie była walka na wizje, idee czy nawet programy. To była walka o wszystko – o domknięcie systemu, o bezkarność, o podporządkowanie ostatnich niezależnych instytucji. I dlatego też atak na Karola Nawrockiego przybrał kształt nie tylko brutalny, ale wręcz obrzydliwy.