Reklama

Kościół

Stop prześladowaniom za wiarę

Materiał prasowy

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu we wtorek 22 sierpnia odbyła się konferencja Wolność religijna we współczesnym świecie: przeciwdziałanie przyczynom dyskryminacji i pomoc prześladowanym. 22 sierpnia przypada dzień upamiętniający ofiary przemocy ze względu na wiarę. Został ustanowiony 5 laty temu przez ONZ z inicjatywy Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konferencję w AKSiM z Uczelnią współorganizowały Laboratorium Wolności Religijnej i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Krótkie referaty wygłosili minister prof. Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w MSZ, minister Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w MS, ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i ks. prof. Paweł Bortkiewicz z AKSiM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ostatnie lata pokazały, że także w Polsce są środowiska, które nie wahają się użyć przemocy fizycznej wobec katolików – mówił minister Piotr Wawrzyk. - Przeciwdziałanie tego typu zachowaniom należy do ważnej polityki zagranicznej naszego państwa – mówił sekretarz stanu w MSZ. Na jeden z przykładów agresywnego prześladowania katolików w Polsce zwrócił uwagę ks. prof. Paweł Bortkiewicz, a mianowicie przypomniał o wydarzeniu z 25 października 2020 roku, profanacji poznańskiej katedry.

Reklama

Jak mówił minister Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, jest realna szansa, by zatrzymać prześladowania w Polsce, by zatrzymać postępującą dyskryminację katolików w życiu społecznym we wszystkich wymiarach czterema krokami. – Stanowczym sprzeciwem wobec europejskich lewicowych projektów, rozwiązaniami pozytywnymi, jak ustawa o ochronie praw chrześcijan, przewróceniem zawodowego etosu sędziów, aby nie uprawiali ideologii czy polityki, ale realizowali sprawiedliwości, a także przywrócenie tych fundamentów i korzeni naszego systemu ochrony praw i wolności człowieka – wyliczył dr Romanowski.

Jak powiedział ks. dr Tomasz Huzarek z Laboratorium Wolności Religijnej, na stronie Laboratorium znajduje się aktualizowana na bieżąco internetowa mapa naruszeń wolności religijnej przedstawiająca zgłoszone przypadki przestępstw oraz przejawów dyskryminacji na tle wyznaniowym w Polsce. - Obecnie jest na niej ponad 800 pinezek – mówił ks. dr Tomasz Huzarek.

Ksiądz prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wykazał, dlaczego należy pomagać ludziom na miejscu, w krajach opanowanych wojną, kryzysem. - Doświadczenia pomocowe Stowarzyszenia i innych organizacji pokazują, że najtańsza i najbardziej skuteczna jest pomoc na miejscu. Przykładowo możemy zapytać naszego ministra zdrowia czy edukacji, ile kosztuje leczenie uchodźcy z Ukrainy w Polsce, czy kształcenie dziecka, a przykładowo w Syrii, żeby dziecko mogło przez miesiąc chodzić do szkoły, potrzebne jest 10 euro – mówił ks. prof. Waldemar Cisło. Drugim powodem, dla którego pomaga się na miejscu jest fakt, że najbogatsi pierwsi wyjeżdżają z krajów pogrążonych w kryzysie. - Tak samo było w Syrii. Jordania dawała obywatelstwa osobom, które miały bodajże pół miliona dolarów na koncie. Bogaci sobie poradzą, a najbiedniejsi pozostaną na miejscu, stąd Kościół w takich miejscach kryzysowych staje się – co widzimy w Syrii, Iraku, a teraz na Ukrainie – domem, noclegownią i kuchnią – dodał dyrektor Stowarzyszenia.

Prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie wciąż trwają. Dane Światowego Indeksu Prześladowań z 2023 roku wskazują, że represje dotykają 312 milionów wyznawców Chrystusa w 50 krajach.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2023-08-23 09:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA/ Departament Stanu: w Korei Płn. za wiarę więzionych jest 50-70 tys. chrześcijan

Adobe Stock

Rząd Korei Północnej najprawdopodobniej kontynuuje prześladowania za praktykowanie religii; mają miejsce egzekucje, tortury i aresztowania - informuje w najnowszym raporcie amerykański Departament Stanu. W kraju za wiarę więzionych jest 50-70 tys. chrześcijan - szacuje amerykańska dyplomacja.

Więcej ...

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Więcej ...

Lista kardynałów uprawnionych do udziału w konklawe

2025-04-29 14:32

Vatican Media

7 maja w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie zbierze się konklawe, aby wybrać nowego papieża. Uprawnionych do wzięcia udziału w jest 135 kardynałów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w obchodach Jubileuszu

Kościół

Watykan: zmiany w obchodach Jubileuszu

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Kościół

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...