Reklama

Europa

Zwierzchnik UKGK: Świat zaczyna na nowo odkrywać kryminalną przeszłość Imperium Rosyjskiego

Adobe Stock

Krok po kroku nasi synowie i córki wyzwalają swoją ojczystą ukraińską ziemię za cenę własnego życia. Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, prosi wszystkich, aby o tym nie zapominać w swoim tradycyjnym przesłaniu wideo w 81. tygodniu wojny na pełną skalę, którą „rosyjski kolonizator po raz kolejny sprowadził na spokojną ukraińską ziemię”. „W ostatnich dniach cały świat zaczął na nowo odkrywać zbrodniczą przeszłość Imperium Rosyjskiego, zaczyna słyszeć o powtórce z historii na ziemiach ukraińskich z punktu widzenia nie okupanta i kolonizatora, ale zniewolonego narodu” – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Szewczuk zaznaczył, że na całej linii frontu toczą się ciężkie, krwawe walki, ale dla wszystkich jest już jasne, że Ukraina jest gotowa do wyzwolenia wszystkich swoich terytoriów.

„Wróg nadal ostrzeliwuje nasze spokojne miasta i wsie. Każdego dnia giną cywile, a UGKG jest ze swoimi ludźmi: leczy ich rany, zapewnia opiekę duchową i pocieszenie, karmi głodnych i stara się przyjąć tych, którzy potrzebują schronienia we wszystkich częściach naszej ojczyzny” – powiedział arcybiskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważył, że historycznym wydarzeniem tego tygodnia było to, że UGKG, w zgodzie ze swoimi prawosławnymi braćmi, przeszedł na nowy styl. „Od teraz będziemy obchodzić stałe święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim” – przypomniał zwierzchnik UKGK i wezwał: „Uczymy się żyć i służyć Bogu i Ukrainie w nowy sposób. A dziś chcemy, aby cały świat usłyszał, że Ukraina trwa, Ukraina walczy, Ukraina się modli!"

Reklama

Abp Szewczuk zaznaczył, że w tych dniach uwaga całego UKGK i społeczności światowej skupia się na ważnym wydarzeniu jakim jest Synod Biskupów, który rozpoczyna swoje prace w Rzymie. Jest to najwyższy organ zarządzający Kościoła, najwyższy trybunał kościelny. Jest to przestrzeń komunii dla globalnego Kościoła, ponieważ gromadzi greckokatolickich biskupów z całego świata.

"Przyjechaliśmy do Rzymu z poczuciem wielkiej nadziei, którą dają nam trzy okoliczności” - podkreślił.

Po pierwsze, każda sesja Synodu jest szczególnym tchnieniem Ducha Świętego na życie Kościoła. "Druga nadzieja wiąże się z faktem, że w Rzymie stanęliśmy na piedestale, z którego możemy przemawiać potężnym głosem w imieniu Ukrainy do całego świata. W szczególności w ostatnich dniach cały świat zaczął na nowo odkrywać zbrodniczą przeszłość Imperium Rosyjskiego, zaczyna słyszeć o powtórce z historii na ziemiach ukraińskich z punktu widzenia nie okupanta i kolonizatora, ale zniewolonego narodu" – powiedział abp Szewczuk i dodał: "Dlatego musimy mówić prawdę o naszej przeszłości, teraźniejszości i naszej nadziei na przyszłość. Widzimy i czujemy, że uwaga całego świata skupia się na naszej pracy. Każdy chce usłyszeć, co Ukraiński Kościół Greckokatolicki ma do powiedzenia Urbi et Orbi w imieniu swojego narodu ".

Trzecim wymiarem nadziei jest możliwość spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem. "Wiemy, że papież jest szczególnym mistrzem słuchania i mistrzem gestów - głębokich, wymownych, zbawiennych. Dlatego nawet przedłużył czas audiencji dla naszego Synodu, aby wysłuchać ukraińskich biskupów. Chcemy mówić w imieniu Ukraińców do serca Ojca Świętego. Jednocześnie oczekujemy od niego gestu wobec naszego cierpiącego narodu, który będzie bardziej wymowny niż setki wypowiedzianych lub napisanych słów. Tak więc my w Rzymie jesteśmy pełni nadziei w Bogu, w Jego obecności wśród nas i w Jego mocy, aby dać Ukrainie i naszemu Kościołowi możliwość przemawiania w imieniu narodu ukraińskiego" – powiedział zwierzchnik UKGK.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-09-04 13:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rosja: abp Paolo Pezzi ponownie wybrany przewodniczącym episkopatu

wikipedia.org / foter.com / CC BY-SA 3.0

Z udziałem wszystkich czterech biskupów katolickich Rosji i tamtejszego nuncjusza apostolskiego abp. Ivana Jurkoviča odbyło się w Kazaniu 39. posiedzenie plenarne Konferencji Biskupów Katolickich Rosji. Na kolejną 3-letnią kadencję jego przewodniczącym został wybrany metropolita z Moskwy abp Paolo Pezzi, piastujący to stanowisko od 19 stycznia 2011.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...