Reklama

Wiadomości

Premier Morawiecki: partnerstwo Polski z Koreą służy budowie jednej z najsilniejszych armii lądowych

PAP/Przemysław Piątkowski

Przed Polską stoi obecnie wielkie zadanie budowy jednej z najsilniejszych armii lądowych w Europie; nasze strategiczne partnerstwo z Koreą temu służy - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który spotkał się w środę z premierem Republiki Korei Han Duck-soo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szef rządu spotkał się z premierem Republiki Korei Han Duck-soo na terenie 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Szefowie rządów przekazali, że będą rozmawiać m.in. o dalszych możliwościach wzmocnienia partnerstwa strategicznego na różnych płaszczyznach, w tym w sprawach międzynarodowych, a także o dostawach uzbrojenia do Polski.

Jak mówił premier Morawiecki, Polska i Republika Korei, choć oddalone od siebie, mają ze sobą wiele wspólnego - doświadczenie życia w cieniu potężnego sąsiada. "Rosja jest naszym sąsiadem i to, co dziś robi na Ukrainie, w jaki sposób pogarsza warunki bezpieczeństwa na Dalekim Wschodzie powoduje, że dzielimy te same refleksje, obawy i nadzieje dotyczące przyszłości" - powiedział Morawiecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Łączy nas obrona cywilizacji i pokoju. To powoduje, że mamy coraz więcej wspólnych projektów gospodarczych i obronnych" - dodał. Podkreślił, że obu premierów łączy m.in. przekonanie, że "najmocniejszą tarczą jest silna gospodarka, bo z niej wynika również zdolność do budowy silnej armii".

Podziel się cytatem

Reklama

"Potrafimy wykorzystać zmiany, które zachodzą w gospodarce światowej, zwłaszcza po pandemii Covid-19, w tym skracanie łańcuchów dostaw. Wiemy też, jak mocno Korea zaangażowana jest w przebudowę swoich łańcuchów dostaw. Polska jest częścią tej wielkiej przebudowy architektury gospodarczej świata" - mówił polski premier.

Reklama

Jak zauważył, "Korea przeszła niesamowitą drogą od państwa niskorozwiniętego do wysokozaawansowanych technologii, do jednego z najwyżej rozwiniętych państw świata". "My w tym strategicznym partnerstwie czerpiemy zarówno z doświadczeń, jak i z technologii i z coraz większej liczby firm koreańskich, które w Polsce tworzą nowe miejsca pracy" - mówił Morawiecki.

Szef polskiego rządu przypomniał, że obroty między Polską a Koreą w 2022 r. sięgnęły 10 mld dolarów. "Na polskim rynku działa 600 firm koreańskich, w tym ponad 100, które zajmują się produkcją przemysłową. To dla nas niezwykle cenne doświadczenie. W ten sposób absorbujemy najnowsze światowe technologie" - powiedział premier.

Mówił też o rozwoju współpracy wojskowej. "Dziś przed Polską wielkie zadanie budowy jednej z najsilniejszych armii lądowych w Europie. Chcemy czerpać z technologii tych, którzy dzisiaj mają ją na najwyższym poziomie. Nasze strategiczne partnerstwo z Koreą temu służy" - oświadczył Morawiecki.

Premier przypomniał, że Polska zakupiła koreański sprzęt wojskowy m.in. czołgi K2, armatohaubice K9 czy samoloty FA-50 i wyrzutnie Chunmoo. "Koreański nowoczesny sprzęt - również z produkcją w Polsce - staje się istotnym filarem naszego bezpieczeństwa w przyszłości" - przekonywał szef rządu.

Reklama

"Korea współpracuje z nami na wielu polach; wspólnie działamy na rzecz bezpieczeństwa i pokoju w Europie, w Azji i na świecie" - dodał Morawiecki.

Z kolei premier Republiki Korei Han Duck-soo mówił m.in. o podobieństwach między Polską i Republiką Korei; jak zauważył, oba kraje musiały bronić wolności i demokracji podczas częstych najazdów obcych sił. Zarówno Polska, jak i Republika Korei, mimo tych trudności, osiągnęły szybki rozwój gospodarczy - podkreślił.

"Po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych w roku 1989 nasze kraje ściśle współpracowały we wszystkich dziedzinach, jak polityka, gospodarka, kultura, ochraniając podstawowe wartości, takie jak demokracja, wolny rynek i prawa człowieka" - powiedział Han Duck-soo. Dodał, że w tym roku Republika Korei i Polska obchodzą 10. rocznicę nawiązania partnerstwa strategicznego.

"Żeby bardziej uściślić współpracę gospodarczą, rząd Republiki Korei wczoraj zezwolił na import z Polski mięsa wieprzowego" - przekazał Han Duck-soo. Zaznaczył, że na razie - z 11 polskich zakładów - takie pozwolenie otrzymał jeden zakład, a pozostałe 10 ma je otrzymać wkrótce.

Han Duck-soo przekazał, że w fazie końcowej jest także proces eksportu polskiego mięsa drobiowego, a w toku jest procedura importowania z Polski mięsa wołowego. "Polska niewątpliwie jest kluczowym partnerem Korei i punktem startu do wejścia do Europy Środkowej i Wschodniej" - podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

Zaznaczył też, że oba kraje mają doświadczenia w odbudowie po wojnie, "więc także będziemy współpracować w sprawie odbudowy Ukrainy".(PAP)

Reklama

autorzy: Marcin Chomiuk, Aleksandra Rebelińska

mchom/ reb/ sdd/

Podziel się:

Oceń:

2023-09-13 15:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Premier Morawiecki: UE działa w granicach przyznanych jej kompetencji, ostatnio trzeba o tym przypominać

PAP

Unia Europejska działa w granicach przyznanych jej kompetencji; to coś w miarę oczywistego, ale zdaję sobie sprawę, że ostatnio trzeba o tym przypominać - oświadczył w piątek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli.

Więcej ...

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Więcej ...

W Warszawie obradowała Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań

2024-05-29 20:08

episkopat.pl

Utworzenie kursu teologii powołań na Wydziale Teologicznym UKSW, tematyka zbliżających sie kongregacji powołań oraz Spotkanie Młodych Lednica 2000 - znalazły się wśród głównych tematów spotkania Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, która 29 maja br. obradowała w Warszawie pod przewodnictwem delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań bp. Andrzeja Przybylskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...