Reklama

W diecezjach

Caritas w Radomiu: 1,2 mln zł wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

Robert Karp

Wartość udzielonej pomocy finansowej dla uchodźców z Ukrainy w ciągu ostatniego roku wyniosła 1,2 mln złotych. W Domu McGivney’a przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu, gdzie od września mieści się Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas Diecezji Radomskiej, podsumowano dotychczasowe działania na rzecz uchodźców. W najbliższą niedzielę, 24 września, przypada Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Karina Butenko z Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom poinformowała, że celem instytucji jest wsparcie osób przybywających na terenie Polski po 24 lutego 2022 roku. Liczba ogólna zarejestrowanych osób w Centrum wynosi 5500. Zakres świadczonej pomocy obejmuje: spotkania integracyjne prowadzone w ramach kilku projektów, takich jak: pomoc psychologiczna, wsparcie w zakresie zatrudnienia, nauka języka polskiego czy też pomoc w opiece nad dziećmi. Ponadto udzielane jest też wsparcie finansowe i pomoc prawna. Ogólna liczba osób, które wzięły udział w integracji w czasie trwania projektu wyniosła około 2500.

- Dbamy o stan psychiczny każdego beneficjenta. Z uwagi na zapotrzebowanie został zatrudniony certyfikowany psycholog, który posługuje się językiem polskim jak i ukraińskim. Głównym zadaniem wsparcia indywidualnego jest utrzymanie zdrowia psychicznego, rozwiązywanie problemów pojawiających się w procesie wychowania dzieci, pokonanie skutków stresu spowodowanego wojną na Ukrainie, rozwiązywanie problemów pojawiających się u młodzieży – powiedziała Karina Butenko. Dodała, że liczba osób objętych pomocą psychologiczną wyniosła 245.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z kolei Anastasiia Lialiuk dodała, że w Centrum prowadzone są przez psychologa cykliczne spotkania osób starszych oraz dzieci w różnym wieku. Ponadto Klub Seniora funkcjonuje od marca i prowadzi działania o charakterze integracyjnym, edukacyjnym, kulturalnym i rozrywkowym. Arteterapia dla dzieci i dorosłych jest działaniem opartym na dwóch współrzędnych elementach. To połączenie sztuki i procesu uzdrawiania, a jego celem jest wspieranie człowieka w rozwoju i radzeniu sobie z przeciwnościami – powiedziała Anastasiia Lialiuk.

Od początku projektu zostały uruchomione grupy z nauczania języka polskiego dla dorosłych zarówno jak i dla dzieci. Zajęcia odbywały się dla grupy składającej się z 10-12 osób (łącznie - 150 os).

- Znajomość języka polskiego przyda się obywatelom Ukrainy nie tylko w codziennym życiu, ale przede wszystkim w pracy. Beneficjenci mieli szansę przełamać swoją barierę językową i zacząć swobodnie komunikować się z innymi po polsku. Głównym celem zajęć dla dzieci było przygotowanie do szkoły – powiedział ks. Karol Piłat, zastępca dyrektora radomskiej Caritas.

Reklama

Przypomniał też, że Caritas Polska wraz z Caritas Norwegia, przy wsparciu finansowym rządu Norwegii, uruchomiły program wsparcia uchodźców z Ukrainy - przedpłacone karty z możliwością doładowania dla osób w trudnej sytuacji materialnej, ze szczególnym uwzględnieniem następujących grup: osoby starsze 60+, osoby niepełnosprawne lub ciężko chore.

Ponadto Centrum zapewnia opiekę nad dziećmi na czas, gdy rodzice lub opiekunowie prawni muszą załatwić różne sprawy w urzędach, bankach. W tym celu został stworzony pokój dziecięcy dla zabaw. Znajdują się w nim meble dziecięce, zabawki, materiały plastyczne, gry. Codziennie z pokoju korzysta do 15 dzieciaków, miesięczna liczba sięga 250 osób.

- Wspólnie z Polskim Czerwonym Krzyżem i Polskim Związkiem Harcerskim od kwietnia 2023 codziennie wydawaliśmy 25 paczek żywnościowych dla najbardziej potrzebujących, a w ramach projektu „Podaruj dzieciom kurtki na zimę” wspólnie z Rycerzami Kolumba w Radomiu w ubiegłym roku w centrum zostało wydane 400 zimowych kurtek – dodała Karina Butenko z Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom.

W spotkaniu podsumowującym uczestniczyli również Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu, Mateusz Tyczyński, wiceprezydent miasta, Andrzej Anasiak, reprezentujący Rycerzy Kolumba oraz Krzysztof Murawski, kierownik radomskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu.

Centrum Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas Diecezji Radomskiej od września działa w Domu McGivney’a przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Ks. Michael McGivney jest założycielem Rycerzy Kolumba, duszpasterzem i błogosławionym. Centrum powstało jako owoc współpracy wiernych i Zakonu Rycerzy Kolumba, aby „czynić miłosierdzie w duchu jedności i braterstwa”. Pomysł dzieła zrodził się podczas jednej z wizyt w Radomiu Patricka E. Kelly’ego - Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-22 16:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Radom OTK. Diecezja świdnicka okazała się najlepsza

2024-04-07 23:37
Od lewej: Piotr Matejuk, Łucja Bojnowska i Maja Przysucha - reprezentanci diecezji świdnickiej podczas Finału 34. OTK w Radomiu

Bartosz Pietrzak

Od lewej: Piotr Matejuk, Łucja Bojnowska i Maja Przysucha - reprezentanci diecezji świdnickiej podczas Finału 34. OTK w Radomiu

Uczniowie z diecezji świdnickiej osiągnęli spektakularny sukces w Finale 34. Ogólnopolskiej Olimpiady Teologicznej, nie tylko indywidualnie, ale i drużynowo, zdobywając najwyższe laury.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

Kościół

Biskup nominat Krzysztof Nykiel: pragnę z ojcowskim sercem...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...