Reklama

Watykan

Watykan: Po raz 11. Franciszek będzie przewodniczył uroczystościom Bożego Narodzenia

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek, który powrócił do zdrowia po niedawnym ostrym zapaleniu oskrzeli, rozpoczyna w niedzielę intensywny tydzień uroczystości Bożego Narodzenia. 17 grudnia skończył 87 lat i jest jednym z najstarszych papieży w historii. Już po raz 11. będzie przewodniczył Mszom i nabożeństwom okresu świątecznego i noworocznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przypadającą w niedzielę Wigilię Franciszek spotka się w południe z wiernymi na tradycyjnej modlitwie Anioł Pański. Należy oczekiwać przybycia tysięcy ludzi na spotkanie z papieżem. Ten okres świąteczny w Rzymie upłynie pod znakiem rekordowego napływu turystów. Będzie on wyższy o 30 proc. niż przed rokiem - podała stołeczna branża turystyczna.

O godz. 19.30 w bazylice Świętego Piotra rozpocznie się Pasterka pod przewodnictwem Franciszka. W ostatnich latach przyspieszył on godzinę tej Mszy, która wcześniej rozpoczynała się o 21.30.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Boże Narodzenie w południe papież wygłosi świąteczne orędzie z głównego balkonu bazyliki watykańskiej. Jest ono tradycyjnie poświęcone sytuacji na świecie i jest zawsze żarliwym wołaniem o pokój.

Następnie Franciszek udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu. Na to wydarzenie na plac Świętego Piotra przybywają dziesiątki tysięcy osób.

W drugi dzień Świąt papież odmówi w południe z wiernymi modlitwę Anioł Pański. 26 grudnia Kościół obchodzi uroczystość świętego Szczepana, pierwszego chrześcijańskiego męczennika.

Dzień później, w środę w Auli Pawła VI odbędzie się papieska audiencja generalna.

31 grudnia o 17.00 w bazylice Św. Piotra papież będzie przewodniczyć Nieszporom za kończący się rok.

1 stycznia o 10.00 odprawi Mszę w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, obchodzoną w Kościele jako Światowy Dzień Pokoju.

6 stycznia rano, w uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), Franciszek będzie przewodniczył Mszy w bazylice watykańskiej, a 7 stycznia w Kaplicy Sykstyńskiej ochrzci grupę dzieci.

Na Placu św. Piotra stoi odwiedzana przez tysiące wiernych szopka, która w tym roku nawiązujące do 800. rocznicy pierwszego żłóbka, jaki powstał z inicjatywy świętego Franciszka z Asyżu w miasteczku Greccio. Obok stoi choinka, przywieziona z Piemontu. Zwyczaj ich ustawiania na placu przed bazyliką watykańską wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku.

Reklama

Przed tegorocznymi Świętami ukazała się książka Franciszka "Moja szopka. Opowiem wam o postaciach Bożego Narodzenia". Zawiera ona rozważania papieża oraz jego wstęp. Napisał w nim : „Po ludzku wszyscy jesteśmy skłonni szukać wielkości, ale umiejętność prawdziwego jej znalezienia stanowi dar: zdolność do znalezienia wielkości w owej małości, którą Bóg tak bardzo kocha”.

Podzielił się swoimi wrażeniami z wizyt w Greccio, gdzie w 1223 roku powstała pierwsza żywa szopka. Podkreślił: „Emocje związane z tamtejszymi odwiedzinami zachęcają mnie do pogłębienia owego chrześcijańskiego misterium, które kocha ukrywać się za tym, co jest nieskończenie małe”.

"Właśnie małość stanowi drogę do spotkania Boga” – dodał Franciszek. Zaznaczył: w Dzieciątku nie widać „potęgi, samowystarczalności czy pychy”, ale Pana uniżającego się „w bezbronnej, cichej, pokornej ludzkiej istocie”.

„Zdziwienie i zachwyt stanowią dwa uczucia doświadczane przez wszystkich, wielkich oraz małych, przed szopką, która przypomina żywą Ewangelię” – napisał.

Z Watykanu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mal/

Podziel się:

Oceń:

2023-12-22 07:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: wolę Kościół poraniony niż Kościół, który pozostaje chory

Grzegorz Gałązka

„Niech to spotkanie pomoże wam poczuć się wspólnotą, częścią misyjnego życia Kościoła, który nigdy nie bał się wychodzić na spotkanie nowych horyzontów i granic. Z kreatywnością i odwagą głoście miłosierdzie i czułość Boga” - powiedział papież Franciszek w przesłaniu skierowanym do młodych ewangelizatorów uczestniczących w spotkaniu pod hasłem „Hechos 29” w Monterrey, w Meksyku.

Więcej ...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

wikipedia.org

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

W dzisiejszej Belgii, w Mont-Cornillion niedaleko Liege (ówczesne Leodium), młoda zakonnica augustiańska Julianna otrzymała w latach 1209-11 objawienia, podczas których Pan Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała.

Więcej ...

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania