Projekt okazał się możliwy do wykonania dzięki zaangażowaniu biskupa miasta bpa Gianrico Ruzza oraz pomocy lokalnych przedsiębiorców i Fundacji Cariciv. Z ramienia diecezji nad pracami czuwali ks. prał. Cono Firringa, proboszcz katedry i Stefano Fantozzi, emerytowany żandarm watykański.
Włodzimierz Rędzioch
W pierwszych daniach tego roku przywieziono statuę z odlewni Marinelli w miejscowości Agnone, a w sobotę 20 stycznia – był to wyjątkowo chłodny, ale słoneczny dzień – o godz. 16,00 na placu Vittorio Emanuele przed Katedrą odbyła się uroczysta inauguracja pomnika Jana Pawła II – jego odsłonięcia dokonali bp Ruzza wraz z burmistrzem Ernesto Tedesco, Gabriellą Sarracco, prezesem Fundacji Cariciv i Cristiano Dionisim, prezesem Unindustria Civitavecchia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zaraz potem koordynator prac Stefano Fantozzi, emerytowany żandarm watykański, podziękował biskupowi za wielkie zaangażowanie w prowadzenie prac i ze wzruszeniem przypomniał, że miał zaszczyt służyć Janowi Pawłowi II, „gigantowi historii i Kościoła” przez wszystkie lata pontyfikatu; miał także zaszczyt uczestniczyć w organizacji jego historycznej wizyty w Civitavecchia 19 marca 1987 r., w uroczystość św. Józefa Rzemieślnika.
Reklama
Następnie biskup pobłogosławił pomnik, podkreślając, że wystawiając figurę św. Jana Pawła II czci ludu Bożego, „chcemy przede wszystkim oddać chwałę Bogu, źródłu wszelkiej świętości. Kościół ofiarowuje wiernym wizerunki świętych, którzy pod przewodnictwem Ducha Świętego stali się przyjaciółmi Jezusa, przykładami do naśladowania, którzy nam pomagają i orędują za nami”.
Włodzimierz Rędzioch
Następnie głos zabrali: burmistrz Tedesco, Dionisi, Sarracco oraz autor rzeźby Ettore Marinelli – nawiązał on do historii najstarszej w Europie odlewni rodziny Marinellich, w której odlano pomnik, oraz opowiedział „genezę” papieskiej rzeźby.
Przed zakończeniem uroczystości bp Ruzza dokonał głębokiej refleksji na temat postaci św. Jana Pawła II, „człowieka Bożego”, ale także „giganta historii, zaangażowanego w walce przeciwko wszystkim totalitaryzmom”. Biskup zacytował Gorbaczowa, który przyznał, że papież Wojtyła odegrał decydującą rolę w obaleniu muru bezwzględnych i ciemiężących ludzi dyktatur. „Jan Paweł II – kontynuował bp Ruzza – był człowiekiem, który z odwagą i stanowczością wprowadził Kościół w nowoczesność. A do naszego miasta skierował słowa radości, nadziei i zachęty, stwierdzając, że praca nie powinna być niszczona przez technologię, przez przytłaczającą pogoń za wydajnością, ale musi być szansą na rozwój każdej osoby”. Już wtedy, wyprzedzając swoje czasy, zachęcał do „zdrowego i powściągliwego” stylu życia, zwracając uwagę na „problem zanieczyszczenia środowiska”. Papież wypowiedział także słowa zachęty i nadziei do rodzin, które wymagają opieki i ochrony, gdyż jest ona „wspólnotą miłości, w której każdy czuje się rozumiany, przyjęty i kochany”.
Włodzimierz Rędzioch
„Chciałem przypomnieć tego wielkim świadka, świętego, ale także wielkiej historycznej postaci, i oddać mu cześć, mając świadomość tego, co dał naszemu miastu, Włochom, światu” – kontynuował biskup.
Bp Ruzza przypomniał także wielkie nabożeństwo Papieża z Polski do Madonny, dlatego zasugerował wiernym, by „przechodząc obok pomnika św. Jana Pawła II kierowali swoje myśli także ku Najświętszej Maryi Pannie”. I właśnie dlatego na zakończenie uroczystości wszyscy odśpiewali tak drogą Janowi Pawłowi II pieśń „Czarna Madonna”.
Od soboty, 20 stycznia 2023 r., z placu przed katedrą św. Jan Paweł II, z rękami wzniesionymi w geście pozdrowienia, będzie czuwał nad Civitavecchia, błogosławił jej mieszkańców i przypominał przyszłym pokoleniom o jego historycznej wizycie tym portowym mieście.