Reklama

Niedziela Lubelska

Święto patronalne służby zdrowia

W twarzach chorych zobaczyć Chrystusa

Uczestnicy patronalnego święta służby zdrowia

Stanisław Sadowski

Uczestnicy patronalnego święta służby zdrowia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto patronalne lekarzy i pracowników związanych ze służbą zdrowia, przypadające we wspomnienie św. Łukasza, lubelscy medycy, pielęgniarki i położne, farmaceuci oraz kapelani szpitali, hospicjów, sanatoriów i domów pomocy społecznej, przeżywali wespół z abp. Stanisławem Budzikiem.

19 października Metropolita Lubelski przewodniczył Mszy św. w archikatedrze lubelskiej, podczas której pracownicy służby zdrowia uroczyście wyznali wiarę oraz potwierdzili swoją przynależność do Chrystusa i Kościoła. Doroczne spotkanie, w którym wraz z pocztami sztandarowymi uczestniczyli również przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego i władz samorządowych, odpowiedzialnych za resort zdrowia publicznego, przygotował archidiecezjalny duszpasterz służby zdrowia ks. Wojciech Iwanicki oraz pracownicy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli z dyrektor Elżbietą Starosławską. Wśród wiernych dostrzec można było nie tylko pielęgniarki i lekarzy, ale m.in.: ratowników medycznych, aptekarzy, przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia i Okręgowej Izby Lekarskiej, a także członków lubelskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich oraz Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych. W imieniu osób troszczących się o ludzkie zdrowie, dr Janusz Dubejko mówił: - Łukaszowe święto jest dla nas okazją, by pochylić się nad rzeczywistością cierpienia i choroby w perspektywie miłości, którą Bóg nas obdarza, ale i którą nam zadaje. W imię tej miłości przyrzekamy chronić ludzkie życie, a w twarzach pacjentów poszukiwać rysów Chrystusa Ukrzyżowanego i cierpiącego. By dotrzymać złożonej obietnicy, dr Dubejko prosił abp. Stanisława Budzika o modlitwę i błogosławieństwo dla lubelskiej służby zdrowia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita Lubelski podkreślał, że „praca w służbie zdrowia to nie tyle zawód, ile powołanie chrześcijańskie”. Wraz ze zgromadzonymi w archikatedrze, ale i chorymi w domach oraz szpitalach, którzy jednoczyli się w modlitwie dzięki transmisji przeprowadzonej przez Radio eR, ks. Arcybiskup prosił, by „Duch Święty podsuwał pracownikom służby zdrowia wciąż nowe pomysły, jak lepiej, skuteczniej i z jeszcze większą ofiarnością służyć drugiemu człowiekowi”. Odwołując się do życia i nauczania dwóch polskich błogosławionych: Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszko, abp Budzik przypominał, że „chorzy i cierpiący są najbardziej wartościową cząstką Kościoła, bo przez cierpienie i Krzyż stoją najbliżej Chrystusa”. - Niech owocem naszej modlitwy będzie dobroć, cierpliwość, otwarcie na drugiego człowieka. Niech radosna służba chorym, odkrywanie w ich twarzach rysów Chrystusa będzie dla wszystkich źródłem satysfakcji i błogosławieństwa - życzył Pasterz.

Spotkanie z racji przypadającego dzień wcześniej wspomnienia św. Łukasza było okazją do wyrażenia wdzięczności tym pracownikom służby zdrowia, którzy „chroniąc życie i zdrowie człowieka uczestniczą w posłannictwie samego Chrystusa - lekarza ciał i dusz ludzkich”, a także pasterskich refleksji związanych z Rokiem Wiary i potrzebą wzmożonej troski o świętość ludzkiego życia. - Chrystus posyła każdego z nas, abyśmy budowali Królestwo Boże, wspólnotę opartą na zasadach Ewangelii. W codziennej pracy mamy być dla świata świadkami Bożej miłości; wśród współczesnej pustyni mamy innym wskazywać drogę do ziemi obiecanej - mówił ks. Arcybiskup. - Przewodnikiem na drogach wiary może być dla nas św. Łukasz, który jak żaden inny ewangelista potrafił dostrzec niedolę człowieka. Ten wszechstronnie wykształcony lekarz i towarzysz św. Pawła zostawił dla nas dwie bezcenne pamiątki: Ewangelię i Dzieje Apostolskie. Nazywany historykiem łagodności, ukazał na kartach swoich pism Chrystusa jako tego, który pełen miłosierdzia pochyla się nad chorobą ciała i duszy. Dzięki zapisanym przez niego przypowieściom, m.in. o miłosiernym Samarytaninie, czy o synu marnotrawnym, znamy Chrystusa jako pełnego miłosierdzia i współczucia przyjaciela każdego człowieka. Ten obraz towarzyszy nam i inspiruje do działań pełnych miłości Boga i bliźniego - mówił Pasterz. Ks. Arcybiskup podkreślał, że w oparciu o pisma św. Łukasza można nakreślić obraz doskonałego lekarza, pielęgniarki czy farmaceuty, których podstawową troską jest integralne dobro człowieka.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dla służby zdrowia Muzea Watykańskie i Ogrody Papieskie za darmo

Jako wyraz wdzięczności za pracę podejmowaną w czasie pandemii koronawirusa pracownicy włoskiej służby zdrowia, zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego, przez tydzień mają bezpłatne wejście do Muzeów Watykańskich o raz willi i ogrodów papieskich w Castel Gandolfo.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Łódź: Mistrzowie Polski LSO z Łodzi!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?